Bryły Platona | Kamil Pieczykolan „Wędrówki fotonów”

Wystawa malarstwa Kamila Pieczykolana „Wędrówki fotonów” to trzecia prezentacja z cyklu Bryły Platona – wspólnego projektu Galerii Sztuki Platon i Klubokawiarni Mleczarnia, pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Kamil Pieczykolan – student V roku malarstwa w pracowni Wojciecha Lupy oraz Łukasza Huculaka,  na Akademii Sztuk Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.Laureat licznych prestiżowych wyróżenień, m.in. aureat Grand Prix VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2014 oraz nagrody w międzynarodowym konkursie rysunkowym FID Prize 2016 w Paryżu .

 

Poczucie bycia obecnym w przestrzeni jest problemem, który bardzo mnie zajmuje. Jest tak wiele interpretacji i sposobów na doświadczenie „bycia”. Jeśli istnieje „ja” w ogóle, to jaka duża porcja mnie jest potrzebna do bycia częścią otoczenia? I dalej, idąc tym tropem, jaka porcja mnie jest potrzebna, żeby stworzyć obraz?

Do niedawna jeszcze próbowałem rysować formy, które nie mogłyby istnieć w naszym wymiarze. Sposób myślenia podobny do wymyślania światów nie zbudowanych z elementów, z których składa się świat, w którym żyjemy. Próbwałem wymyśleć alternatywę dla przestrzeni, światła, wszystkiego. Coś innego na miejsce fizyki, języków, dżwięku, objętości, żywych stworzeń, kolorów czy podróżującego światła.

Ten proces sprawiał mi ból. Kiedy o czymś myślę, od razu wyobrażam sobie okoliczności, które pozwalają temu czemuś funkcjonować, ale nie mogę tego robić myśląc o obiekcie, który nie może mieć kształtu, nie może istnieć, nie może mieć masy ani być zrobiony z atomów, w ogóle nie może być obiektem. Nie może mieć nic wspólnego z naszym światem i jego prawami.

Napotykając te trudności zaakceptowałem niemożliwość stworzenia zupełnie nowego środowiska, opartego o nowe prawa – zamiast tego postanowiłem oddać się studiowaniu światła i jego zachowania, tego jak opowiada o materii i użyć tej wiedzy do popchnięcia granic patrzenia, tworzyć obrazy, które są równoległe do natury, ale osobne od niej.  Kamil Pieczykolan