Bryły Platona to wspólna inicjatywa Galerii Sztuki Platon oraz wrocławskiej Klubokawiarni Mleczarnia pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców.

Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej. Doświadczenie organizatorów pozwala przekazać młodym artystom kapitał profesjonalnej wiedzy w zakresie budowania marki, stabilnej pozycji i wiarygodności oraz sukcesywnego rozwoju na rynku sztuki.

Projekt w swoim założeniu ma wyłonić spośród grona zgłaszających się kandydatów uczelni artystycznych wybitne talenty i umożliwić debiutantom zaprezentowanie swojej twórczości podczas indywidualnej wystawy. Jest to projekt cykliczny, w czasie którego co roku wyłanianych będzie przez komisję kwalifikacyjną kilku finalistów. Wyjątkowy charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt , że każdy z wyróżnionych artystów będzie uhonorowany indywidualną wystawą w Klubokawiarni Mleczarnia. Spośród finalistów niezależne Jury wytypuje laureata nagrodzonego finałową wystawą wraz z uroczystym wernisażem w Galerii Sztuki Platon. Laureat zostanie zaproszony do ścisłego grona artystów reprezentowanych  i promowanych przez Galerię.

Bryły Platona IV Edycja | Olka Cała KSENOGAMIA

O wystawie: „Ksenogamia”

„Cykl prac powstał pod wpływem chwili i sprzyjających emocji między styczniem a październikiem 2018 r. Jest próbą ukazania osobistych przeżyć, których doświadcza kobieta zaczynająca myśleć o potomku. Źródłem inspiracji była dla mnie przyroda i procesy w niej zachodzące, z których zawsze chętnie czerpię formy i kolory bliskie mojej wyobraźni. To one w połączeniu z emocjami towarzyszącymi kobiecie dojrzewającej do macierzyństwa stały się przyczynkiem do powstania serii obrazów prezentowanych na wystawie. W sposób abstrakcyjny starają się one ukazać to, co mimo iż niewidoczne na zewnątrz, tkwi we wnętrzu człowieka. Są bez wątpienia dowodem na słowa, które usłyszałam kiedyś od swojej przyjaciółki-artystki, iż „obrazy są nie tylko odzwierciedlaniem artysty, ale również miejsca i czasu, w jakim powstają”.” ~ Olka Cała

 

O artystce

Olka Cała – urodzona w 1983r. w Siedlcach  artystka malarka mieszkająca i tworząca we Wrocławiu. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta w pracowni prof. Leszka Mickosia. W latach 2017-2018 doskonaliła warsztat poprzez uczestnictwo w zajęciach malarskich w pracowni dr Krzysztofa Wałaszka. Od kilku lat z wielką pasją tworzy kompozycje malarskie oparte głównie na nastrojowości i wyrażaniu emocji. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne, ale tworzy również w technice akrylowej i akwarelowej. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, drzewa, ludzie i pejzaże ukazane w abstrakcyjny sposób. Odważnie eksperymentuje z kompozycją i kolorem szukając nowych środków wyrazu. Od 2016 roku jest członkiem kolektywu artystycznego „Grupa Ukryta”. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

 

 

FOTORELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY

Bryły Platona IV Edycja | Gabriela Pawlicka "Momenty"

O wystawie:
"Momenty", czyli chwile obecne w życiu każdego człowieka. Doświadczane są na swój indywidualny/ niepowtarzalny sposób. Towarzyszą im zwykle silne emocje. Można by powiedzieć, że każda taka sytuacja wypala w nas nowe doświadczenie, które kreuje nas na nowo. Cykl „Momenty” jest próbą zilustrowania owych szczególnych chwil – odczuć. Każda z prac jest autorską/artystyczną próbą przedstawienia emocji poprzez zabawę formą, materiałem oraz kompozycją.

O artystce:
Gabriela Pawlicka - urodzona w 1992 roku w Warszawie. Wychowana i zamieszkała w Magdalence. Ukończyła LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie w klasie o profilu plastyczno-humanistycznym. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Rzeźby. Dyplom magisterski obroniła w 2017 roku w pracowni prof. A. J. Pastwy. Na przełomie 2014 i 2015 roku odbyła półroczne stypendium we Włoszech na Akademii Sztuk Pięknych w Carrarze. Brała udział w licznych plenerach oraz w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Ceramiką zajmuje się od ponad 10 lat. Zajmuje się także witrażem, rysunkiem oraz sztuką użytkową. Pracuje również przy scenografii i prowadzi warsztaty artystyczne.

Wernisaż  wystawy odbędzie się 21 marca o godzinie 18.00 jak zawsze w nastrojowej Klubokawiarni Mleczarnia przy ulicy Włodkowica 5.

Platon Galeria Sztuki
ul. Krupnicza 13, 50-075 Wrocław
tel. (71) 797 02 50, e-mail: galeria@platon.pl