Iluminacje Błękitu / Wystawa malarstwa M.W. Kuczmy

 w Muzeum Miejskim Wrocławia

Miło nam poinformować, że 6 grudnia o godz 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa naszego artysty Mariana Waldemara Kuczmy w Muzeum Miejskim Wrocławia - w Arsenale. Wystawa odbywa się z okazji 25-lecia pracy twórczej artysty.

Tak o swojej nienadchodzącej wystawie pisze sam malarz:

"Wystawa Iluminacje błękitu jest kolejną odsłoną mojego malarstwa. Ze względu na 25-lecie mojej pracy twórczej jest  wystawą szczególną, stanowi bowiem podsumowanie pewnego etapu działalności artystycznej. Z założenia nie jest prezentacją retrospektywną, lecz pokazem wybranych prac zrealizowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Na wystawie zaprezentuję kilkanaście wielkoformatowych obrazów, w których zapisuję swoje myśli i emocje. Z obrazów tych wydobywam energię, blask, ducha, materię. Bogactwo i ascetyzm.

Pośrednio wystawa jest hołdem złożonym kolorowi szczególnemu, jakim w moim odczuciu jest kolor Niebieski. Obsesyjne wręcz stosowanie go w obrazach wynika z przekonania, że w wyjątkowy sposób działa on na nasze zmysły i naszą wrażliwość. Stosując zasadę kontrastu, na wystawie zaprezentowane będą również prace utrzymane w innych tonacjach kolorystycznych. Wszystkie te kompozycje odnoszą się do źródeł moich inspiracji malarskich, którymi w głównej mierze jest pejzaż, reminiscencje z podróży, ikona, oraz mistrzowie malarstwa. 

Wystawie będzie  towarzyszył katalog mojego malarstwa (o tym samym tytule) Iluminacje Błękitu, którego wydawcą jest: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu , współwydawcą: Muzeum Miejskie Wrocławia." ~ Marian Waldemar Kuczma