wernisaż: 19.11.2011 godz. 17.00

Na przełomie listopada i grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej Platon zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa wybitnego artysty pejzażowego – Tomasza Klimczyka, którego twórczość w sposób szczególny przypadła do gustu gościom galerii.

Twórczość Tomasza Klimczyka charakteryzuje się niezwykłą zmysłowością, wyrażaną przy pomocy wibrujących plam barwnych, dzięki czemu pobrzmiewa w niej echo francuskiego impresjonizmu i koloryzmu polskiego. Jest to malarstwo dojrzałe, mocno zakorzenione w tradycji europejskiej. Technika stosowana przez Klimczyka kojarzy się przede wszystkim z dywizjonizmem, który pod koniec XIX wieku stał się popularny dzięki impresjonistom. Artysta nie jest w pełni wierny ukutym niegdyś zasadom, interpretuje je na swój sposób – plama barwna nie zawsze stanowi tu zwartą formę czy niewielki punkt – czasem jest pociągnięciem, linią, a nawet konkretnym zgeometryzowanym kształtem. Wypracowany przez artystę styl bardzo szybko stał się rozpoznawalny dla szerokiego grona odbiorców zarówno w Polsce jak i za granicą.

Stanisław Tabisz wspomina, że w malarstwie Tomasza Klimczyka – oprócz odniesień do koloryzmu polskiego (Artura Nacht – Samborskiego czy Józefa Czapskiego) odnaleźć można powiązania bardzo współczesne z malarstwem Zbysława M. Maciejowskiego, którego Klimczyk był uczniem podczas studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1). Faktycznie można powiedzieć, że istnieją pewne podobieństwa – na przykład w palecie czy sposobie kładzenia plamy barwnej. Świat przedstawiany przez Klimczyka jest bardziej sensualny, osobisty i w końcu – w charakterystyczny sposób – przepełniony mieniącym się światłem.

Prezentowane w Platonie obrazy to przede wszystkim malownicze pejzaże z różnych zakątków Europy Południowej – Grecji, Włoch, Chorwacji, które odznaczają się pełnią barw i świetlistością. Rzadziej pojawiają się rodzime krajobrazy, w których od razu rzuca się w oczy brak śródziemnomorskiego słońca, tworzącego charakterystyczną poświatę niezależnie od pory dnia. Zdarza się, że oprócz ulubionego pejzażu i martwej natury, głównym motywem staje się zamyślona kobieta, która usytuowana jest w ukwieconej przestrzeni – bajkowej oranżerii, ogrodzie. Niezależnie od tematu obrazy Klimczyka urzekają atmosferą intymności, ciszy i szczerością wrażenia zmysłowego. Emanują spokojem, pogodną aurą, czasem także nostalgią i tęsknotą, niczym przyjemne wspomnienie… wspomnienie lata.

Tomasz Klimczyk

Artysta urodził się w 1967 roku w Krakowie, studiował na Wydziale Grafiki AKADEMII Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie uzyskał dyplom w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „ Pejzaż w malarstwie współczesnym ”. W 2003 i w 2009 roku otrzymał wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie „ Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Słowacji, Niemczech, Anglii, Japonii.