Bio

Veroniq Zafon – studentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Fotografka aktu kobiecego, którego wiodą prym tancerki w czarujących pozach. Zamknięte w autonomicznych formach obrazu, gdzie przedstawiają nam się w postindustrialnej scenografii lub ascetycznych czarno-białych tłach.  Na których tancerki zaklęte są w mistycznej grze kontrastów, światła i cienia. Poddając nasze zmysły wewnętrznej kontemplacji.
Przyglądając się fotografiom Veroniq Zafon „…zauważyłem, że zachodzi w nich pewna zależność i tendencja. Wszystkie wyrażają poszukiwanie perfekcji. Ich kompozycje są bardzo przemyślane, panuje w nich klasyczna równowaga, nawet, kiedy tancerka stoi na koniuszku swojej stopy i nic nie wskazuje na to, aby ktokolwiek niepozbawiony materii mógł w takiej pozie się utrzymać. Potwierdza to, że klasyczne piękno istnieje, nie przepoczwarzyło się w okładki poczytnych magazynów ilustrowanych. Można by powiedzieć, że materia obrazu dąży do harmonii, a przez to obraz do zespolenia formy i treści. Spinoza powiedziałby: „Wszelka sztuka ujawnia dążenie do jedności, opanowującej szczegóły i tworzącej całokształt, będący stylem dzieła…”. Veroniq Zafon udała się jeszcze jedna rzecz, która w pewnym sensie wynika z pierwszej. Jeśli prześledzimy historię fotografii pod kątem podobnej tematyki, to na myśl przychodzi twórczość Edwarda Westona, który jestem pewien, że ucieszyłby się z zaproszenia na każdą jej wystawę”.
Dr Piotr Muschalik

Twórczyni fotografii opublikowanych w kalendarzu, który został okrzyknięty Polską odpowiedzią na kalendarz Pirelli. Wydany w trzech cyklach „Materii nieZŁOMnie pięknej”. Uhonorowana MUZĄ Nagrodą Prezydenta Miasta Bytomia w Dziedzinie Kultury. Bytomianka Roku 2013 – Uhonorowana certyfikatem i statuetką przez Ligę Kobiet Nieobojętnych za działalność na rzecz kobiet, pracę w terapii zdjęciami, zaangażowanie w aukcje charytatywne oraz za szerzenie i propagowanie działań na rzecz kultury. Najważniejsza nagroda w dziedzinie fotografii VIVA! Photo Avards 2010/2011- fotografka została doceniona przez Jury pod przewodnictwem światowej sławy foto-kompozytora Ryszarda Horowitza oraz fotografika Chrisa Niedenthala i Roberta Wolańskiego. Najważniejsza wystawa fotografki z pracami Chrisa Niedenthala i Roberta Wolańskiego w Warszawie. Inne międzynarodowe nagrody i wyróżnienia w kategorii ekskluzywnych kalendarzy VIDICAL w Wilanowie. Publikacja zdjęć w Polsce oraz na międzynarodowych targach biznesu w Chinach, Turcji, Rosji i Australii. Publikacje na łamach: Taneczny Magazyn Place For Dance, Camerapixo Niezależny Magazyn Kreatywnej Fotografii, Playboy, VIVA, Gazeta Wyborcza, wywiady w TVP 2, TVS, Radio Plus.

WYBRANE WYSTAWY

2012

 • SZTUKAteria jest kobietą, Foto Cafe w ramach Łódź Design Festival 2012
 • Materia pierwiastków kobiecych, Galeria Sztuki Agora Bytom
 • Materia niezłomnie inspirująca, Tarnowskie Góry

2011

 • Wystawa fotografii z cyklu Akt i taniec oraz Materia niezłomnie piękna, Galeria Sztuki Agora, Bytom
 • Materia niezłomnie piękna, Galeria Rotunda, Bytom
 • Materia niezłomnie piękna, Pałac w Rybnej
 • udział w wystawie zbiorowej w Muzeum Plakatu w Wilanowie

2009

 • Wystawa pokonkursowa L’esprit Foto 2009 – Warszawa, Kraków, Wrocław

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2012

 • II miejsce w Polsce w konkursie magazynu Playboy Fotoerotica 2012
 • Nagroda publiczności w międzynarodowym konkursie kalendarzy VIDICAL 2012

2011

 • Nagroda w kategorii Fotografia przedmiotu w konkursie fotograficznym VIVA! PHOTO AVARDS.
 • Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie kalendarzy VIDICAL 2011 za kalendarz „Materia niezłomnie piękna”

2009

 • Wyróżnienie w konkursie fotograficznym L’esprit Foto 2009 – Portret i akt kobiecy za pracę „Tancerka”

Fotografie Artystki publikowane były między innymi w magazynie VIVA, Playboy, Dance For Place, niezależnym magazynie kreatywnej fotografii Camerapixo, Gazecie Wyborczej. Artystka zajmuje się również działalnością dydaktyczną – prowadzi warsztaty fotograficzne dla młodzieży.