Po wakacyjnej przerwie zapraszamy Państwa na kolejną wystawę realizowaną w ramach projektu Bryły Platona. Tym razem zaprezentujemy malarstwo Barbary Olejarczyk – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z cyklu „Kolory wspólne”. 

 

„Kolory wspólne” to próba połączenia widzenia pszczoły i człowieka. Różnice między ludzką a pszczelą percepcją wzrokową są diametralne. Inna budowa oczu skutkuje również odmiennym sposobem widzenia.

Jak uczono autorkę od najmłodszych lat - pszczoły widzą tylko żółty i niebieski, natomiast pozostałe kolory postrzegają w skali szarości. Dzięki dodatkowym naukom, Olejarczyk dowiedziała się później, że pszczoły widzą również zielony jak i ultrafiolet, wiedza ta jednak na obrazie może wydawać się pominięta, ze względu na wykorzystane barwy na płótnach, na których zawarte są głównie: żółty i niebieski, których dopełnieniem są: czarny, szary oraz biały; wykorzystana biel może być odbierana przez pszczoły jako ultrafiolet. Sprawa koloru zielonego została początkowo nierozstrzygnięta ze względu na różne źródła, w których podawane są różniące się od siebie informacje (jedne podają, że pszczoły widzą kolor zielony, inne natomiast, że postrzegają ją w skali szarości), sprawa widzenia pszczół nie jest nam jeszcze dobrze znana, ciągle prowadzone są na ten temat badania, nie ma jednak jedynej i udowodnionej wizualizacji widzenia tych owadów, co więcej różnice widzenia między pszczołą a człowiekiem mogą skutkować tym, że nigdy dokładnie nie pojmiemy w jaki sposób odbierają otaczającą nas rzeczywistość. Autorka świadomie zadecydowała o eliminacji koloru zielonego w swoich układach i oparła się na wcześniej pobranych naukach od swoich rodziców.

Temat ten dla twórczyni jest niezwykle bliski, wychowana wśród natury w rodzinie pszczelarzy, podchodząc do motywu łączy swoje dwie największe pasje tj. pszczelarstwo oraz malarstwo. Wykorzystując swoją wiedzę buduje układ horyzontalny z kompozycją otwartą, składający się oryginalnie z czterech płócien, co nawiązywać ma do widzenia pszczoły podczas lotu, która widzi wówczas w sposób nieskończony. Dzięki układowi obrazu może być on ciągle rozbudowywany. Wykorzystane w kompozycji wyłącznie obłe kształty nawiązują tu do środowiska naturalnego owadów zapylających, w którym to występują głównie kształty owalne, np. budowa anatomiczna kwiatów czy owadów, wnętrze ula. Podejmując temat widzenia pszczół Olejarczyk zwraca jednocześnie uwagę na problem umieralności zapylaczy na terenie całego świata. Obraz pełni obok funkcji estetycznej, funkcję poznawczą i edukacyjną.

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Barbary Olejarczyk pt. "Kolory wspólne" 
5 października, godz. 18:00
Klubokawiarnia Mleczarnia, 
ul. Włodkowica 5, Wrocław

Wystawa potrwa do 8 listopada 2017 r.